Pieczątka lekarska

0

Jak powinna wyglądać profesjonalna pieczątka lekarska?

Często dostajemy pytania od lekarzy dotyczące tego, jak powinna wyglądać prawidłowa treść na pieczątce lekarskiej. Z tego właśnie powodu, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu.

W naszym kraju pieczątki firmowe nie są regulowane przepisami prawa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pieczątek lekarskich. Tutaj polskie prawo jasno mówi, jakiego rodzaju treści powinna zawierać taka pieczątka:

- imię i nazwisko,

- tytuł zawodowy (lekarz, lek.),

- numer prawa wykonywania zawodu,

- posiadane specjalizacje.

Oprócz tego pieczątka lekarska może zawierać takie informacje, jak:

- tytuł i stopień naukowy,

- umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z brzmieniem określonym w świadectwie potwierdzającym posiadanie tych umiejętności,

- numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej lekarza do wystawiania recept,

- numer telefonu,

- adres.

Jaka powinna być pieczątka dla lekarza?

Pieczątka lekarska powinna nie tylko zawierać niezbędne informacje, ale i być przejrzysta, tak aby przy nawet bardzo nieczytelnym charakterze pisma lekarza, dało się go zidentyfikować. Do tego rodzaju pieczątek dedykowane są specjalne ochronne oprawki. Najczęściej lekarze decydują się na modele w metalowych pudełkach, które prezentują się niezwykle stylowo, wzbudzają respekt, a oprócz tego są łatwe w transporcie.

Co w przypadku zagubienia lub kradzieży pieczątki lekarskiej?

Tracącpieczątkę lekarską, należy pamiętać o szybkim wykonaniu kilku czynności:

- pisemnym powiadomieniu ZUS, dotyczy to lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania czasowej niezdolności do pracy,

- telefonicznym i pisemnym powiadomieniu wojewódzkiego oddziału NFZ, umieszczając wzór starej pieczątki i ewentualne zmiany dokonane w treści nowo wyrobionej. Takie informacje trafiają do wszystkich aptek w całym kraju, aby zapobiec ewentualnemu fałszowaniu recept,

- pisemnym powiadomieniu Okręgowej Izby Lekarskiej,

- powiadomieniu policji,

- umieszczeniu informacji prasowej w popularnej gazecie o zasięgu ogólnopolskim, podając wzór pieczątki lub dane jakie były w niej zawarte. Należy także zaznaczyć, że pieczątka została utracona w wyniku kradzieży lub zagubienia.

Tylko podjęcie powyższych działań, może udaremnić wszelkie próby wykorzystania pieczątki lekarskiej przez osoby do tego nieuprawnione.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl