Pieczątka firmowa - wymogi prawne

0

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza dla przedsiębiorcy wiele zezwoleń oraz dokumentów. Praktyką jest także posługiwanie się odpowiednimi akcesoriami jak pieczątka firmowa. Wymogi prawne w tej kwestii są znacznie bardziej liberalne, niż się wydaje. Czy pieczątka firmowa jest niezbędna?

Niezbędna identyfikacja

Polskie prawo nie reguluje konieczności posiadania pieczątek firmowych. Dotyczy to zarówno właścicieli firm jednoosobowych, jak i większych spółek komandytowych. W praktyce jednak brak tego detalu może mocno utrudniać życie, zwłaszcza w kwestiach, dotyczących spraw urzędowych oraz bankowych. W sytuacjach formalnych bardzo przydaje się pieczątka firmowa. Wymogi prawne nie wymuszają jej posiadania, praktyka pokazuje, że warto ją mieć. Prawie każdy dokument ma odpowiednie miejsce na podpis i pieczątkę firmową. W przypadku jej braku należy w tym miejscu napisać „Nie posiadam pieczątki firmowej".

Wygoda stosowania

Przedsiębiorca w ciągu roku podatkowego podpisuje i sygnuje pieczątką wiele ważnych dokumentów. Chociażby z tego powodu warto wyrobić pieczątkę, która zawiera najważniejsze dane. Odbijanie ich jednym ruchem znacznie usprawnia rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy też biurem rachunkowym, prowadzącym finanse przedsiębiorcy. Co powinna zawierać pieczątka firmowa? Wymogi w tym zakresie to głównie uzus społeczny. Biznesmeni przez lata praktyki najlepiej wiedzą, jakie dane są najbardziej potrzebne. Wzory pieczątek mogą być przeróżne. Treść, jaka się na nich znajduje jest dowolna. Profesjonalne, nowoczesne pieczątki firmowe można zamawiać w sklepie ADMS według licznych, dostępnych wzorów.

Podstawowe dane

Jakie dane powinna mieć pieczątka firmowa? Wymogi w tym temacie zwykle są podobne, bez względu na to, gdzie wykonuje się pieczątki. Najważniejsza informacja to nazwa firmy wraz ze wskazaniem jej formy prawnej (np. Spółka z o. o). Istotne są także siedziba i adres firmy oraz NIP (numer identyfikacji podatkowej). Nowoczesne pieczątki miewają także logo oraz adres strony internetowej, adres e-mail, adres filii firmy, czasem regon, a nawet numer rachunku bankowego. Firmy jednoosobowe zwykle mają na pieczątce tylko nazwę działalności, adres i NIP. Więcej danych pojawia się na pieczątce spółek komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pieczątka firmowa jest jedną z kilku, jakie się zamawia, zaraz obok pieczątek imiennych. Wraz z podpisem stanowi doskonały duet do sygnowania ważnych dokumentów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl