Jakie wymogi powinna spełniać pieczątka firmowa?

0

Jakie wymogi powinna spełniać pieczątka firmowa?

Zakładając własną firmę musimy zająć się wieloma kwestiami. Istnieje masa dokumentów i spraw, które trzeba wypełnić i pozałatwiać, aby móc legalnie prowadzić swoją działalność. W trakcie załatwiania ich, może przyjść nam do głowy myśl, że powinniśmy zamówić sobie własną pieczątkę firmową. Jednak jakie wymogi powinna ona spełniać? Okazuje się, że tak naprawdę w polskich przepisach prawa nie istnieje żaden zapis o tym, że firma powinna posiadać pieczęć. Jednak w praktyce wygląda to różnie, dlatego w tym artykule zajmiemy się tą kwestią.

Prawo a praktyka

Jak już wcześniej zostało napisane, w polskim prawie nie ma zapisu o wymogach, jakie powinna spełniać pieczątka firmowa, a nawet o tym, że zakładając własną działalność gospodarczą, taką pieczątkę trzeba mieć. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Brak własnego stempla może być uciążliwy. Wiele urzędowych pism ma miejsce na podpis i pieczęć firmową, dlatego, jeśli powiemy, że takowej nie posiadamy, może wzbudzić to wątpliwości urzędników i spotkamy się z ich oporem. Mimo to powinniśmy wiedzieć, że nie jest to naszym obowiązkiem i w miejscu gdzie jest napisane ,,podpis i pieczęć” możemy złożyć tylko podpis i napisać ,,brak pieczątki firmowej”. Jednak z racji tego, że własna sygnatura jest często pożądana, warto pomyśleć nad jej wyrobieniem. Może to ułatwić i usprawnić nam załatwienie nie jednej sprawy, bez zbędnego tłumaczenia się.

Co umieścić na pieczątce?

Kiedy już zdecydujemy się na wyrobienie własnej pieczątki firmowej, mimo że wiemy, iż prawnie na ma takich wymogów, z pewnością zaczniemy zastanawiać się, jakie dane na niej umieścić. Ponieważ nie ma regulacji, co powinna zawierać, ich wzory mogą być przeróżne. Jednak zwykle pieczęcie firmowe zawierają podstawowe dane takie jak: nazwa firmy lub/i imię i nazwisko, dane adresowe siedziby oraz numer NIP. Dodatkowo można zamieścić na niej informacje o adresie e-mail, nazwie strony internetowej i numerze telefonu komórkowego. Pieczątka może również zawierać logo firmy. Jeśli mamy do czynienia ze spółką komandytową i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością to należy umieścić na pieczęci oznaczenie formy prawnej działalności oraz sądu rejestrowanego i numer KRS.

Pamiętajmy, że pieczątka może przekazywać wiele przydatnych informacji o nas i naszej firmie, przez co nie jeden raz, nie będziemy musieli ich dodatkowo podawać ustnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl